Menu

Przed Boll Warsaw FIM SGP: Kokins stawia na złoto dla któregoś z Polaków

Polska ma najbardziej przyszłościowych zawodników w cyklu Grand Prix i kwestią czasu jest, jak któryś z nich zdobędzie złoto – uważa w rozmowie ze speedwayekstraliga.pl przed Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland Nikołajs Kokins, trener reprezentacji Łotwy na żużlu.

Polska zasługuje na złoto, ale wiadomo, że to nie takie proste, bo w Grand Prix jeździ wielu znakomitych zawodników – mówi Kokins. – Ja obecnie patrzę ca cykl trochę inaczej. Nikomu specjalnie nie kibicuje. Chcę, aby każde zawody były wielkim widowiskiem i najlepszą promocją żużla. Takim zawsze jest turniej w Warszawie. To najlepsze miejsce na inaugurację cyklu. Jestem dumny, że na stadionie jest prawie 60 tysięcy kibiców. To buduje wartość całej dyscypliny. Żużel potrzebuje takich turniejów – dodaje.

Zdaniem Kokinsa polscy żużlowcy, a w cyklu na pełnych prawach pojedzie ich czterech (Zmarzlik, Dudek, Janowski, Kołodziej) to faworyci.

Są młodzi, wciąż rozwojowi, a zarazem bardzo doświadczeni – twierdzi Kokins dla speedwayekstraliga.pl. – Nic im nie brakuje, aby wygrać cały cykl. Kto może im przeszkodzić? Myślę, że kimś takim może być Artem Laguta, który przed rokiem prezentował się już nieźle w SGP, a teraz na dodatek okrzepł. Może właśnie on włączy się do walki o złoto? Jako były zawodnik kibicuję jednak całej stawce. Żeby stworzyła takie widowiska, że palce lizać. Po prostu oczekuję dobrego żużla – dodaje.

Łotwa jeszcze nigdy nie miała pełnoprawnego zawodnika w cyklu Grand Prix.

Cały czas liczymy, że to się kiedyś zmieni – podkreśla Kokins. – Oczywiście obecnie największe szanse na awans ma Andżejs Lebedevs. Wtedy człowiek nie oczekiwałby już widowisk, ale wyniku swojego zawodnika (śmiech). Awans Lebedevsa do SGP, byłby również przyczynkiem do tego, aby GP powróciła do Daugavpils lub do Rygi. Pomijam już fakt, że mógłby wywołać na Łotwie większe zainteresowanie żużlem. Oczywiście Polski nigdy nie przebijemy, ale robimy swoje i speedway jest u nas coraz popularniejszy.

Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland odbędzie się 18 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Początek zawodów o 19:00. Transmisja w Canal+.

Wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych