Menu

Mamy następców Golloba, którzy są w stanie zdobyć złoto

– Polski żużel w Grand Prix toczy się niczym kula śniegowa – mówi Robert Wardzała, żużlowy ekspert i były zawodnik m.in. Unii Tarnów. – Z każdym sezonem nasi zawodnicy będą jeszcze bardziej uprawnieni, aby walczyć o złoto.
12 maja w Warszawie na PGE Narodowym inauguracja cyklu IMŚ Grand Prix na żużlu. Ze stałymi numerami zobaczymy kwartet Polaków: Patryka Dudka, Macieja Janowskiego, Bartosza Zmarzlika i Przemysława Pawlickiego. W zgodnej opinii Biało-Czerwoni są faworytami całej serii.

W 2017 roku mieliśmy trzech zawodników w pierwszej piątce Grand Prix – kontynuuje Wardzała. – W 2018 roku może być tylko lepiej. Każdy z naszych młodych żużlowców jest o rok mądrzejszy i to jest ich największy atut. Wymiana pokoleniowa w światowym żużlu w 2018 roku będzie zatem jeszcze bardziej widoczna i to ze wskazaniem właśnie na Polaków. To już fakt, że mamy następców Tomasza Golloba, którzy są w stanie zdobyć złoto.

Przypomnijmy, że w klasyfikacji końcowej cyklu Grand Prix 2017 drugie miejsce zajął Patryk Dudek, czwarte Maciej Janowski, a piąte Bartosz Zmarzlik. – To tylko pokazuje jak bardzo Polska zdominowała cykl, a zakładam, że to dopiero początek – mówi Wardzała. – W 2018 roku będziemy mieli czwórkę zawodników w Grand Prix, z których każdy ma już bogate doświadczenie i każdego stać nawet na to, aby zostać mistrzem świata. Nie chcę personalizować, który z nich ma największe szanse, ale uważam, że przynajmniej dwóch powinno stanąć na podium. Oczywiście marzę o sytuacji, aby całe podium było “polskie”.

W historii IMŚ Polska zdobyła dwa złote medale. W 1973 roku najlepszym żużlowcem świata został Jerzy Szczakiel, a w 2010 Tomasz Gollob.

– W sezonie 2017 wiele rzeczy zadecydowało, że Polak jeszcze nie stanął na najwyższym stopniu podium, ale każdy kolejny rok będzie powodował, że Polacy będą jeszcze większymi faworytami. Polska zdominowała światowy żużel i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się zmienić – zakończył Wardzała.

Wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych