Menu

Jak będą punktować w Warszawie?

Cykl Grand Prix rozgrywany jest od 1995 roku włącznie. Przed nami 29 edycja. Przez ten czas zmieniały się zasady rozgrywania poszczególnych serii, a także punktacja.

W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się ORLEN FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND – WARSAW. Będzie to druga z zaplanowanych dziesięciu rund IMŚ Grand Prix w sezonie 2023. Pierwszą w chorwackim Gorican wygrał Polak Bartosz Zmarzlik. Początek turnieju na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 19.00.

Obecnie zawodnicy do klasyfikacji generalnej otrzymują punkty, które przypisane są do poszczególnych miejsc. I tak zwycięzca dostaje 20 „oczek” do „generalki”, a kolejni zawodnicy 18, 16, 14, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

To oznacza, że do zdobycia jest w sezonie maksymalnie 200 „oczek”. Przed rokiem mistrz świata Bartosz Zmarzlik wywalczył 166 punktów.

W przeszłości bywało jednak inaczej. Rozwiązania były doprawdy różne. Na przykład przez wiele lat zawodnicy otrzymywali  tyle punktów, ile wywalczyli na torze. Powodowało to jednak sytuacje, że zwycięzca turnieju niekoniecznie zdobywał ich najwięcej. Było też podwajanie punktów w finale. Wówczas triumfator wyścigu finałowego otrzymywał nie trzy, a sześć punktów.

Gdy w turniejach uczestniczyło nie jak obecnie 16 zawodników, ale 24, to zwycięzca dostawał 25 punktów za zwycięstwo w turnieju.

Jeżeli chodzi o system pojedynczego turnieju SGP, to obecnie ten składa się z 23 wyścigów. Najpierw rozgrywana jest 20 biegowa runda zasadnicza. Każdy zawodnik jedzie w niej z każdym. Każdy na torze pojawia się pięć razy. Maksymalnie może wywalczyć 15 punktów. Najlepsza ósemka kwalifikuje się do półfinałów. W pierwszym jadą zawodnicy z miejsc 1, 4, 6, 7, a w drugim z 2, 3, 5, 8.

Po dwóch najlepszych z półfinałów awansuje do finału.

Zawodnicy z trzecich miejsc z półfinałów zajmują w klasyfikacji końcowej 5. i 6. miejsce (kto był wyżej po rundzie zasadniczej jest 5), a zawodnicy z czwartych miejsc 7. i 8. (kto był wyżej po rundzie zasadniczej jest 7).

Wejściówki dostępne w cenie od 119 zł. Początek zawodów w sobotę, 13 maja o godz. 19:00.

Sprzedaż biletów prowadzona jest na stronie internetowej kupbilet.pl, a także stacjonarnie w salonach Empik i Kolporter. Wszelkie pytania dotyczące biletów można kierować na infolinię:+48 695 378 585 (w dni powszednie) 10:00 – 16:00 lub całodobowo elektroniczny konsultant po zalogowaniu do swojego profilu na stronie https://www.kupbilet.pl/ 

W serwisie eBilet (bezpośredni link do sprzedaży https://www.ebilet.pl/sport/sporty-motorowe/speedway-grand-prix)

Wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych