Menu

Kto w SGP wybiera najlepsze pola startowe i na jakich zasadach?

Jak ustalana jest klasyfikacja w zawodach Grand Prix? Kto wybiera w jakiej kolejności pola startowe? To warto wiedzieć przed sobotnimi zawodami na PGE Narodowym.

W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się ORLEN FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND – WARSAW. Będzie to druga z zaplanowanych dziesięciu rund IMŚ Grand Prix w sezonie 2023. Pierwszą w chorwackim Gorican wygrał Polak Bartosz Zmarzlik. Początek turnieju na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 19.00.

Każdy turniej SGP składa się z 23 wyścigów, z czego 20 wyścigów to runda zasadnicza, a kolejne trzy wyścigi, to dwa półfinały i finał.

Po rundzie zasadniczej sporządzana jest klasyfikacja na miejscach 1-18 (wliczając rezerwowych toru, którzy także mają szansę na awans do półfinałów) według zdobytych punktów. Najlepsza ósemka kwalifikuje się do półfinałów.

Co przy równości punktów? Zasada jest prosta, decyduje większa liczba „trójek”, a gdy ta jest równa, to „dwójek”, „jedynek” i „zer”, przy założeniu, że każde „zero” jest lepsze niż nie ukończenie lub nie wystartowanie w wyścigu. Gdy powyższe zasady nie pozwalają ustalić kto ma zająć wyższe miejsce, to decyduje bezpośredni pojedynek między zainteresowanymi. W sytuacji, gdy remis nadal się utrzymuje (jest to możliwe przy np. trójce zawodników), to decyduje numer rankingowy z zeszłego sezonu.

Jak jadą w półfinałach? W pierwszym półfinale, a więc wyścigu numer 21 zobaczymy zawodników z miejsc 1,4,6,7 po rundzie zasadniczej, a w drugim (22 wyścig) z miejsc 2, 3, 5 i 8.

Po dwóch najlepszych zawodników z półfinałów awansuje do wyścigu finałowego (ostatni 23 wyścig dnia).

Jak ustalana jest klasyfikacja na miejscach 5-8? W tym wypadku obowiązuje zasada, że zawodnicy z trzecich miejsc z półfinałów zajmują miejsca 5-6. O tym kto jest piąty, a kto szósty decyduje wyższe miejsce po rundzie zasadniczej. Identyczna zasada obowiązuje przy klasyfikowaniu zawodników na miejscach 7-8, które analogicznie zajmą ci, którzy byli na czwartych pozycjach w półfinałach.

Jak wybierają pola startowe? Przed półfinałami pierwszeństwo mają zawodnicy wyżej sklasyfikowani po rundzie zasadniczej. Natomiast w finale pierwszeństwo mają zwycięzcy półfinałów, a pierwszym będzie ten, który był spośród tych dwóch zawodników wyżej po rundzie zasadniczej.

Można jeszcze kupować ostatnie bilety na zawody w Warszawie: https://www.kupbilet.pl/sgp2023

Wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych