Menu

Leszno, Wrocław i Bydgoszcz. To tam wszystko się zaczęło

Pierwszy historyczny turniej SGP rozegrano 20 maja 1995 roku we Wrocławiu jako Grand Prix Polski. Zwyciężył w nim nie kto inny tylko Tomasz Gollob, drugie miejsce zajął Hans Nielsen (Dania), a na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Chris Louis (Wielka Brytania).

W tych zawodach startował także Dariusz Śledź i ostatecznie zajął 10 miejsce. Ten pierwszy turniej zgromadził na trybunach nadkomplet publiczności i cieszył się niesamowitym wprost zainteresowaniem mediów. Zawody dostarczyły potężnej dawki emocji i na stałe utrwaliły się w pamięci kibiców. Warto przypomnieć, że w pierwszej edycji SGP 1995 zwyciężył Hans Nielsen przed Tony Rickardssonem i Samem Ermolenko (USA). Rok później cykl SGP ponownie rozpoczął się we Wrocławiu w dniu 18 maja 1996 roku ponownie pod szyldem Grand Prix Polski. Tym razem zwyciężył Duńczyk Tommy Knudsen przed Tony Rickardssonem i Hansem Nielsenem. Jedynym Polakiem w tej stawce był Tomasz Gollob, który ukończył zawody na ósmym miejscu. W całym cyklu składającym się podobnie, jak rok wcześniej z sześciu turniejów zwyciężył Billy Hamill (USA) przed Hansem Nielsenem i Gregiem Hancockiem (USA).

W 1997 roku Wrocław po raz trzeci gościł najlepszych żużlowców świata. Tym razem na podium stanęli Greg Hancock, Billy Hamill i Tomasz Gollob. Tuż za podium uplasował się Piotr Protasiewicz, ósmy był Sławomir Drabik, a szesnaste miejsce zajął Rafał Dobrucki. Kolejność na podium we wrocławskim SGP Polski była odzwierciedlona w ostatecznej klasyfikacji medalowej za 1997 rok.

W 1998 roku SGP Polski rozpoczęto rozgrywać w Bydgoszczy i tym razem nie na inaugurację, tylko na zamknięcie sezonu żużlowego. Ten pierwszy bydgoski turniej rozegrano 18 września. Zwyciężył w nim oczywiście Tomasz Gollob przed Ryanem Sullivanem (Australia) i Jimmy Nilsenem (Szwecja). Te zawody zakończyły cały cykl, w którym zwyciężył Tony Rickardsson przed swoim rodakiem Jimmy Nilsenem i Tomaszem Gollobem.

W 1999 roku po raz pierwszy rozegrano w Polsce dwa turnieje cyklu SGP. We Wrocławiu I Grand Prix Polski, w którym zwyciężył Tomasz Gollob, za nim uplasowała się dwójka zawodników Szwecji: Jimmy Nilsen i Stefan Danoe. Do miana „wizytówki” SGP urosła wówczas legendarna szarża na ostatnim łuku i prostej, w której Tomasz Gollob wyprzedził Jimmy Nilsena. Tego samego roku w Bydgoszczy rozegrano II Grand Prix Polski, w którym najlepszym okazał się Hans Nielsen, który wyprzedził Tony Rickardssona i Ryana Sullivana. Tomasz Gollob tym razem sklasyfikowany został na piątym miejscu, siódmą lokatę wywalczył jego starszy brat Jacek Gollob. W zawodach na bydgoskim torze startowali jeszcze Robert Dados i Piotr Protasiewicz, ale nie przebrnęli przez wyścigi eliminacyjne.

W kolejnym roku ponownie rozegrano dwa turnieje w Polsce: we Wrocławiu Grand Prix Polski, a w Bydgoszczy Grand Prix Europy. To był nieco słabszy sezon Tomasza Golloba w tym cyklu, bo w całym sezonie wywalczył siódme miejsce na świecie, a w turniejach na polskich torach plasował się poza podium.

W 2001 roku rozegrano w Polsce tylko Grand Prix Polski na bydgoskim obiekcie. Rok później kolejną areną, którą zaszczycił cykl SGP był Chorzów. Najpierw w Bydgoszczy w Grand Prix Polski zwyciężył Tomasz Gollob przed Tony Rickardssonem i Markiem Loramem (Wielka Brytania), później właśnie w Chorzowie w Grand Prix dość nieoczekiwanie zwyciężył Nicki Pedersen (Dania) przed Jasonem Crumpem (Australia) i Mikaelem Karlssonem (Szwecja). Szóste miejsce zajął Krzysztof Cegielski, pozostali Polacy: Tomasz Gollob, Sebastian Ułamek, Jarosław Hampel i Piotr Protasiewicz nie zaliczyli tego turnieju do specjalnie udanych.

W 2003 roku cyklu rozpoczął turniej Grand Prix Europy w Chorzowie. Zwyciężył w nim Tony Rickardsson, przed Nicki Pedersenem i Lukasem Drymlem z Czech. Tomasz Gollob w tych zawodach zajął czwarte miejsce, dziesiąty był Krzysztof Cegielski, Tomasz Bajerski, Sebastian Ułamek i Rafał Kurmański nie przebrnęli eliminacji.
Przez kolejne cztery sezony SGP rozgrywano w Polsce co roku dwukrotnie: w Bydgoszczy i Wrocławiu.

W 2008 roku miejsce Wrocławia zajęło Leszno, które po raz pierwszy gościło najlepszych żużlowców świata. Grand Prix Europy w Lesznie rozegrano 10 maja i zwycięzcą okazał się Leigh Adams (Australia), czego można było się wówczas spodziewać, bo w tamtym okresie był niekwestionowanym królem leszczyńskiego toru. Drugie miejsce wywalczył Greg Hancock, trzecie Nicki Pedersen. Tuż za podium uplasowali się Jarosław Hampel i Tomasz Gollob. Na dwunastym i trzynastym miejscu sklasyfikowano odpowiednio Rune Holtę (Norwega z polskim paszportem) i Krzysztofa Kasprzaka. Ten rok był szczególny, bo po raz pierwszy w Polsce rozegrano aż trzy rundy SGP, w tym dwa razy w Bydgoszczy. Najpierw w Grand Prix Polski zwyciężył Greg Hancock przed Nickim Pedersenem i Tomaszem Gollobem, później w Veltins-Arena w Gelsenkirchen odwołano Grand Prix Niemiec z powodu złego stanu toru i zawody pod nową nazwą FIM Final Speedway Grand Prix rozegrano ponownie w Bydgoszczy. W tym finałowym turnieju bezapelacyjnie zwyciężył Tomasz Gollob przed Hansem Andersenem (Dania) i Gregiem Hancockiem. W klasyfikacji generalnej za 2008 roku zwyciężył Nicki Pedersen przed Jasonem Crumpem (Australia) i Tomaszem Gollobem.

Rok później w Polsce rozegrano ponownie dwa turnieje: SGP Europy w Lesznie – zwyciężył Jason Crump przed Tomaszem Gollobem i Andreasem Jonssonem (Szwecja) i SGP Polski w Bydgoszczy gdzie zwyciężył Nicki Pedersen przed Leighiem Adamsem i Sebastianem Ułamkiem. Najlepszym żużlowcem globu został Jason Crump przed Tomaszem Gollobem i Emilem Sayfutdinovem.

W 2010 roku do Leszna i Bydgoszczy dołączył Toruń i po raz drugi w Polsce odbyły się trzy turnieje cyklu SGP.
W 2011 roku do Leszna i Torunia w miejsce Bydgoszczy dołączył Gorzów Wielkopolski i również ten ośrodek żużlowy miał zaszczyt gościć najlepszych żużlowców świata. Rok później te same miasta w Polsce gościły elitarne grono żużlowców. W 2013 roku miejsce Leszna zajęła ponownie Bydgoszcz, a Gorzów Wlkp. i Toruń po raz kolejny gościły na swoich obiektach turnieje cyklu SGP. Podobnie było rok później, te same trzy lokalizacje organizowały turnieje SGP.

18 kwietnia 2015 roku po raz pierwszy PGE Narodowy był miejscem rozegrania zawodów o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata – Grand Prix Polski.